A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Brazílie - Cestopisy

Brazílie 2014

Začátkem roku 2014 se obvyklí scénář s plánováním tripu jaksi přetočil. Tentokrát bylo jasné, kdo jede, ale nebylo jasné kam. Já měl v hlavě už pár let návštěvu Brazílie a dokonce už něco načteno a připraveno. Můj návrh u skupiny "Dovolená 2014" prošel. S tím, že musím všechny přípravy před cestou zařídit. To já rád. Vybral jsem duben, cca 10dní, Rio a okolí, našel jsem pár akčních letenek a předhodil rozpočet. S pár připomínkami jsme se mohli pustit do práce. Následně jsem sestavil itinerář a společně jsme naplánovali začátkem března diskusní večer v berounském Black dogu. Potvrdili jsme si datumy, předběžné plány na navštívená místa a úkolem večera bylo vybrat hotel a doladit detaily. Do týdne jsme měli zaplacené zpáteční letenky Praha - Paříž - Rio a vybraný i rezervovaný 3*hotel u pláže Copacabana. Přesně měsíc před odletem byly hlavní body splněny a mohli jsme se začít těšit. Dnes, kdy píšu tyto řádky, je 14.4.2015 a přesně rok od odletu do Latinské Ameriky :-)

Den po dni
14.4.2014
Po tradičním předání shopu a zajištění běhu obchodu i bez mé přítomnosti, mě vyzvedává Janina v práci s kufrem před 17. hodinou. V půl 18 jsme na letišti a scházíme se celej tým - Já, Richard, Vilík a Richardova sestra Tereza. Kluci podnikají nezbytné přípravy před letem, totiž omámit smysly, jak to jen jde, a já s Terezou řešíme boarding pasy a odbavení. V 8 usedáme v letadle a do půl hodiny opouštíme pražskou půdu. První kraťoučký let končí v Paříži, kde máme hodinu na přestup. I s mým cigárem to stíháme v pohodě. Druhý, 10ti hodinový, let už vyžaduje trochu trpělivosti. Naštěstí je noční a po jídle a pivku na jeho většinu usínáme.

15.4.2014
V půl 6 ráno brazilského času přistáváme v Rio de Janeiru. Ženeme se k imigrační kontrole, pak pro batohy a za chvíli už hledáme směnárnu. Většina měníme většinu dolarů na brazilské reály. Dohromady máme pěknej štůsek bankovek. Před letištní halou už je světlo, když zvažujeme způsob dopravy do centra, do hotelu. Na hromadnou dopravu se po ránu necítíme a tak bereme tágo, jež nás i s kuframa na hotel zaveze za 15 na osobu (150,- Kč). Hodinu jedeme městem v dopravní špičce, míjíme chudinské čtvrtě, tzv. slumy, občas sprchne. No nálada posádky zatím nic moc. Asi v 10 se loučíme s taxikářem a první naše kroky směřují do bufetu naproti našemu hotelu. Mají tu velkou nabídku fresh džusů, tousty, pizzu a wifi. Tu hodinu do checkinu v hotelu trávíme tady. V hotelu na recepci zjišťujeme, že naše základní angličtina je nám prd platná, prd platná je totiž i pokročilá angličtina Terezy. Ale nevadí, nějak se domlouváme a po 5ti minutách míříme výtahem do našeho nového týdenního domova s číslem 608. Apartmán má 2 pokoje, 2 balkony a sociálku se sprchou a záchodem. Ložnici s letištěm a skříní zabírá Ričrd s Vilem a pokoj s kuchyňkou obsazuju já s Terkou. Terka na rozkládací gauč a já si musím počkat na matraci. Prej je to zdravé spaní, nestěžuju si. Odpoledne jdeme na prohlídku okolí. Zkontrolujeme pláž, okolní uličky, pivo v jednom pubu a taky zásoby v supermarketu. Zpět na pokoj neseme tašky zásob na pár dní a něco chlastání na večer. Vybalujeme, Richard mi holí hlavu, Vil rozbíhá připojení k netu, Tereza kontroluje plány na další dny. Se setměním usedáme na balkoně, kecáme a kouříme až do dna litrové Cachacy (čti kačása nikoliv čakaka - jak tomu říkám já :-D). Po půlnoci odpadáváme do lůžek a přistýlek.

16.4.2014
Ráno v 8 snídáme freshe před hotelem a pak se vydáváme podél Copacabany vpravo až k útesům před Ipanema beach. Na útesech máme štěstí na mladé ucho z Čech, jenž si vykračuje s brazilskou puberťačkou. Takovej zajímavej páreček, ale přírodní zákony přitažlivosti fungujou na všech úrovních. Pája nás fotí a pokračujeme ve svých cestách. Je určitě přes 25°C, ale je pod mrakem tak koupání ještě odkládáme a jdeme pěšky do botanické zahrady. Celou si ji projdeme a i s ochutnávkou brazilské kávy a lehčího občerstvení odcházíme po poledni směrem zpět k hotelu. Tentokrát kolem městské přírodní laguny, kde nás vyleká jak hromada běžců a cyklistů, tak místní fauna. Ptáci ještě v pohodě, ale když přes cestu přeběhne velkej chlupatej bobr, jenž se šplouchnutím mizí v křoví u břehu, nechápavě na sebe koukáme. Jdeme blíž a zjišťujeme, že to se tu probíhá kapybara. Jdeme dál. Dáváme zastávku na pivo a pak na Salgados (smažené těsto plněné dle libosti za 3 reály), procházíme městem a shoping zónou až k našemu hotelu. Na pokoji jsme v 5 večer s nachozenými pětadvacetikilometry. Výživný den zakončujeme na večerní margaritě u promenády na Copě a pak u střešního hotelového bazénu.

17.4.2014
??? Tenhle den nějak nedokážu dohledat ani v paměti ani ve fotkách. Možná to byl ten den, kdy nám prodavačka v „našem“ supermarketu při nákupu 3 lahví říkala, ať nepijeme tolik té Cachasy, že je to sice levný alkohol, ale ve větší míře to vypatlává a navíc to samotné, bez ostatních přísad do margarity, ani není moc pitelné :-D

18.4.2014
Ze včerejšího dne máme na dnešek domluvenou tour k soše Ježíše Vykupitele. V 8 čekáme před hotelem na transfér. Půl hodiny se nic neděje. Na recepci hotelu žádáme o telefonát na místní CK, vysvětlení situace a přebookování na následující den. Nevím jestli si přesně rozumíme, ale kývání chápu jako, že ano. Měníme program a vydáváme se podél pláže tentokrát vlevo. Asi 3 kilometry vzdušnou čarou vidíme Cukrovou homoly, jeden z cílů našeho pobytu a tak si vykračujeme směrem k ní. Po 2 kilometrech nás zastaví military zone a zjišťujeme, že tudy cesta nevede. Hoši jsou netrpěliví a „kopec“ je ani moc nezajímá, tak se rozdělujeme. Oni jdou zpět k plážím a my s Terezou hlouběji do centra města. Motáme se uličkami, než nejdeme hlavní třídu a na ní infokancelář. Tady bereme mapu a a ptáme se na HMD jež nás dopraví, kam potřebujeme. Tak složité to nebylo, ale od hotelu to snáz rozhodně vypadalo. Před 11 vystupujeme kousek od parku, z nějž vede lanovka s mezi zastávkou na Urce (menší kopec) až na Sugar Loaf. Slunce praží, dnes už je typický brazilský letní den. Kupujeme lístky na lanovku a absolvujeme první úsek. Na Urce čůráme, fotíme a čekáme frontu na lanovku č.2. Čekání nám krátí setkání s „lvíčkatými“ opičkami. Jsou legrační a celý zástup lidí se jim snaží co nejvíce přiblížit. Skáčou sem a tam. I opičky, i turisti. Před nástupem do lanovky mě zaujme dost chatrně působící dřevěná konstrukce, ale byla by velká náhoda, kdyby to spadlo zrovna s námi, tak nalejzáme a užíváme si vyhlídkovou jízdu nad městem. S Cukrové homole se výhled posunuje ještě o pár levelů výše. Na záliv, na město, na Crista - vše je jako na dlani. Absolvujeme kratší procházku porostem na homoly a po 1 odpolední lanovkou míříme zpět na zem. Ze zastávky poblíž odjíždíme autobusem někam k hotelu, tam vyzvedáváme plavky a jdeme najít zevláky :-) Ve 3 jsme kompletní. Kluci jsou v plavkách, u surfařskýho staniviště, nohy v písku, drinky v ruce. Zbytek dne je free a většinou účastníků vymodlené flákání po plážích Ipanema a Copacabana. Cestou na Ipanemu dáváme pozdní oběd „na váhu“. Naložíš na talíř, co chceš z obrovského bufetu a platíš dle navážených gramů. I s desertem a pitím jsme cca za 20 reálů. U pláže zkoušíme posilavací koutky, shyby, benč atp. Pak uleháme na pláži. Tereza se připojuje ke skupině mladých lidí, mixu všech národností. S ní se uvidíme až později na hotelu. Teď se poflakujeme sami. Do večera se osvěžujeme v oceánu, řádíme mezi vlnami a popíjíme kokosové mléko nebo margaritu. K večeru pojídáme mořské příšery na špejly. Noc trávíme u bazénu s nákupem od surfaře, kterého splašili přes den kluci.

19.4.2014
Sobotního rána si asi dosedá změna časového pásma a brzké usínání z předchozího dne. Jsme vzhůru v 6 ráno! Ze střechy od hotelového bazénu pozorujeme rozjasňování oblohy. No heeej, proč nejsme na pláži? Sbíháme přes pokoj hotelem a běžíme až k vlnám. Famózní východ slunce a hrátky s foťákem. V 8 jsme zpět v pokoji a čekáme na transfer za Ježíšem. Opět zbytečně. Odcházíme tedy osobně na blízkou pobočku Tour kanceláře a domlouváme teď už snad 100% odjezd na odpoledne a přikupujeme denní výlet na pondělí na ostrovy. Hodinu zabíjíme ve vodě a pak fotbálkem na pláži. Po obědě se loudáme uličkami. Zastavujeme se na výborné Acai a chvíli pozorujeme brazilský beach nohejbalový turnaj. Vysoká úroveň, co kluci předvádí, popsat nejde. Snad najdu a přidám video. Ke kanceláři, kde máme na dnešek - už snad - domluvený odjezd na Corcovado dorážíme přesně ve 14:30 a následně minibusem opravdu odjíždíme… více z článku, fotky a videa na: http://daweb.one/daway/brazilie2014.html

další cestopisy
Fotoalba
albumimgj5qpYGL4

Brazílie 2014

03.09.2015
Komentáře
1
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
pola 08.05.2016 17:11
jakápak margarita? 

v Brazílii se pije Caipirinha de limao = destilát z cukrové třtiny- pinga nebo také kašasa, jak vy píšete + kousky limetky- citronu rozmačkané, zasypané cukrem, doplněné kousky drceného ledu
margarita je na bázi bílého rumu a dělá se v karibské oblasti

Zpět na všechny diskuze